• Facebook: 192793461808
  • bibliotecabotosani
  • www.youtube.com/user/bibliotecabotosani
  • twitter.com/bibliobotosani
125-2561_IMG.gif

Autentificare

Online

Avem 266 vizitatori și niciun membru online

Concurs cu premii la Biblio – Vacanţa

Concurs cu premii  la Biblio – Vacanţa

 

În cadrul Proiectului Biblio – Vacanţa,  Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani vă invită să participați la concursul ”Eu în Europa anului 2020”.

Centrul Europe Direct Botoșani va oferi în cadrul activității premii constând în mape și blocnotesuri, pungi pentru cadouri, tricouri, sacoșe, cu insemnele Comisiei Europene și ale Uniunii Europene, publicații și alte materiale promoționale.

 

Premiile vor fi acordate prin intermediul Asociației Buzzmedia și a Centrului de voluntariat în ”Botoșani orașul meu drag”.

 

Printre criterii: tematica abordată (pactul pentru o Europă verde – ”Green deal” -  societatea informațională, educația la distanță, colectarea DEE, protejarea modului nostru de viață european și altele).  

 

Va conta audiența materialelor pe paginile speciale ale concursului  pe pagina Facebook  a Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu” Botoșani   și pagina de Facebook a Centrului Europe Direct Botoșani (numărul de vizionări, comentarii, distribuiri). Vor fi premiate, ca și la concursurile anterioare, materiale create de participanții la cursuri (desene, fotografii, picturi, eseuri, videoclipuri, lucrări de artă manuală etc.).

În speranța că vom petrece o vacanță frumoasă împreună, vă  adresăm invitația  de a participa și de a trimite materialele pe adresa de e-mail  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.    .

BiblioVacanta 2020

10 ani de Biblio – Vacanţa!

Ediția 2020 a proiectului Bibliotecii Județene, debutează pe 13 iulie!

 

Biblio-Vacanța 2020 este o ediție jubiliară, a 10-a, a unuia dintre cele mai importante proiecte derulate de Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani.

Păstrând tradiția de a oferi cursuri variate și pliate pe cerințele comunității, Biblio-Vacanța 2020 se va muta integral  în mediul on-line.  Sub haștagul consacrat - #bibliotecaecutine – deschis încă din luna aprilie, proiectul aduce în acest an în atenția botoșănenilor cursuri diverse (limbi străine: germană, italiană, engleză, desen, IT) precum  și modalități de petrecere a timpului liber într-un mod plăcut și educativ (colecții și colecționari, jurnalism, istorie și cultură  botoșăneană, patrimoniul bibliotecii,  s.a.) .

O secțiune aparte a proiectului o reprezintă Clubul ”Vacanța mea”, dedicat tuturor prietenilor bibliotecii. Creațiile voastre literar – artistice, în care împărtășiți cu noi momentele plăcute din vacanță, le așteptăm sub formă de filmulețe (de maxim 3 minute) și fotografii pe pagina de Facebook a bibliotecii (messenger).

Ca de obicei, pe tot parcursul Proiectului BiblioVacanța, vom avea alături Asociația Micii  Reporteri-  Buzz, coordonator Ioana Mafteev, colaboratorii noștrii tradiționali care prin voluntarii săi vor oferi pe lângă cursuri diverse și promovarea evenimentelor.

De asemenea, în cadrul clubului, pe tot parcursul proiectului (13 iulie – 6 septembrie) vă invităm să participați la ”Eu în Europa anului 2020”, concurs cu premii  pentru cele mai bune creații  dedicate acestei teme. Toate lucrările (poezii, compuneri, eseuri, desene, interpretări artistice,  etc) vor fi jurizate  și premiate de partenerul bibliotecii, Centrul județean Europe Direct, reprezentat de dl.  Radu Căjvăneanu.

Oferta de cursuri se poate îmbogăți  și după startul efectiv al Biblio-Vancaței. Cei care doresc să facă parte din proiect ca voluntari, trebuie să trimită pe adresa This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  programul de curs pe care-l doresc inclus în proiect, număr de telefon și adresă de e_mail.  Toate sesiunile de curs vor fi filmate (maxim 15 minute).

Specificăm faptul că toate cursurile sunt gratuite. În fiecare zi a săptămânii, pe contul de Facebook al bibliotecii, voluntarii proiectului – elevi, studenți, profesori și bibliotecari – vor prezenta prin intermediul materialelor filmate, diferite sesiuni ale cursurilor.

Pentru informații suplimentare privind  de Biblio - Vacanța 2020, va invitam sa consultați site-ul www.bibliotecabotosani.ro si afișele pe care le găsiți la secțiile din oraș ale bibliotecii sau pe avizierele stradale.

Nu ne mai rămâne decât sa va adresam invitația de a petrece împreună o vacanță de vara minunată, de această dată on - line, prin intermediul haștagului #bibliotecaecutine, în cadrul ediției cu numărul 10 a Biblio-Vacanței!  

 107498927 326771048716240 271471106855587876 n

BiblioVacanta 2002

10 ani de Biblio – Vacanţa!

Ediția 2020 a proiectului Bibliotecii Județene, debutează pe 13 iulie!

 

Biblio-Vacanța 2020 este o ediție jubiliară, a 10-a, a unuia dintre cele mai importante proiecte derulate de Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani.

Păstrând tradiția de a oferi cursuri variate și pliate pe cerințele comunității, Biblio-Vacanța 2020 se va muta integral  în mediul on-line.  Sub haștagul consacrat - #bibliotecaecutine – deschis încă din luna aprilie, proiectul aduce în acest an în atenția botoșănenilor cursuri diverse (limbi străine: germană, italiană, engleză, desen, IT) precum  și modalități de petrecere a timpului liber într-un mod plăcut și educativ (colecții și colecționari, jurnalism, istorie și cultură  botoșăneană, patrimoniul bibliotecii,  s.a.) .

O secțiune aparte a proiectului o reprezintă Clubul ”Vacanța mea”, dedicat tuturor prietenilor bibliotecii. Creațiile voastre literar – artistice, în care împărtășiți cu noi momentele plăcute din vacanță, le așteptăm sub formă de filmulețe (de maxim 3 minute) și fotografii pe pagina de Facebook a bibliotecii (messenger).

Ca de obicei, pe tot parcursul Proiectului BiblioVacanța, vom avea alături Asociația Micii  Reporteri-  Buzz, coordonator Ioana Mafteev, colaboratorii noștrii tradiționali care prin voluntarii săi vor oferi pe lângă cursuri diverse și promovarea evenimentelor.

De asemenea, în cadrul clubului, pe tot parcursul proiectului (13 iulie – 6 septembrie) vă invităm să participați la ”Eu în Europa anului 2020”, concurs cu premii  pentru cele mai bune creații  dedicate acestei teme. Toate lucrările (poezii, compuneri, eseuri, desene, interpretări artistice,  etc) vor fi jurizate  și premiate de partenerul bibliotecii, Centrul județeană Europe Direct, reprezentat de dl.  Radu Căjvăneanu.

Oferta de cursuri se poate îmbogăți  și după startul efectiv al Biblio-Vancaței. Cei care doresc să facă parte din proiect ca voluntari, trebuie să trimită pe adresa This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  programul de curs pe care-l doresc inclus în proiect, număr de telefon și adresă de e_mail.  Toate sesiunile de curs vor fi filmate (maxim 15 minute).

Specificăm faptul că toate cursurile sunt gratuite. În fiecare zi a săptămânii, pe contul de Facebook al bibliotecii, voluntarii proiectului – elevi, studenți, profesori și bibliotecari – vor prezenta prin intermediul materialelor filmate, diferite sesiuni ale cursurilor.

Pentru informații suplimentare privind  de Biblio - Vacanța 2020, va invitam sa consultați site-ul www.bibliotecabotosani.ro si afișele pe care le găsiți la secțiile din oraș ale bibliotecii sau pe avizierele stradale.

Nu ne mai rămâne decât sa va adresam invitația de a petrece împreună o vacanță de vara minunată, de această dată on - line, prin intermediul haștagului #bibliotecaecutine, în cadrul ediției cu numărul 10 a Biblio-Vacanței!  

107498927 326771048716240 271471106855587876 n

 

BiblioVacanta 2019

 Orar 

 

 

Cursurile se vor desfasura dupa orarul prezentat mai jos. 

Pentru orice informatii privind proiectul BiblioVacanta 2019, inclusiv actualizarile orarului, urmariti-ne pe site: www.bibliotecabotosani.ro si pe pagina noastra oficiala de facebook: Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" Botosani. 

Pentru cei care doresc sa participe la cursuri si nu s-au inscris inca, precizam faptul ca se pot prezenta direct la cursul dorit, pe toata perioada proiectului BiblioVacanta, inscriindu-se direct la coordonatorii cursului.

 

 

LUNI  

 

MATEMATICA 

Sectia de Imprumut pentru Copii

09.00-09.50 Grupa I clasele V-VI 

Coordonator:  Cohal Elena Valentina, Guluta Teodor, Murariu Danut 

10.00-10.50 Grupa II clasele VII-XII 

Coordonator: prof. Cracana Dumitru, Guluta Teodor, Murariu Danut 

 

CLUBUL MICILOR REPORTERI 

Secţia de Împrumut pentru Copii 

12.00-12.50 Grupa I, clasele I-IV(varsta 6-11 ani) 

Coordonator: Curs coordonat de Ioana Matfeev - jurnalist , 

Alexandra Ciotir, Theona Adomnoae, Anca Biciusca

 

ENGLEZA 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii   

10.00-10.50 Grupa I clasele V-VI  

Coordonatori: Paula Fantu, Andronic Denisa, Cîtea Bianca Elena 

11.00-11.50 Grupa II clasele VII-XII 

Coordonatori: Puciu Georgiana Paula, Fantu Paula, Andronic Denisa

 

INFORMATICA PENTRU PENSIONARI (perioada 12.08-30.08.2019) 

Mediateca-Pietonalul Unirii  

09.00-09.50

 Coordonator: bibliotecar Pirvan Sabin 

 

MARTI

 

ENGLEZA  

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii   

10.00-10.50 Grupa III clasele I-IV 
Coordonatori: Fantu Paula, Surubariu Ioana 

 

MATEMATICA 

Sectia de Imprumut pentru Copii 

09.00-09.50 Grupa III –clasele I-IV 

Coordonator:Haralamb Mihai, Rus Iustina, Andronic Denisa 

 

INFORMATICA 

Mediateca-Pietonalul Unirii   

11.00-11.50 Grupa II clasele I-IV 

Coordonator: Ioana Surubariu, Guluta Teodor

 

SAH 

Filiala nr 2 Grivita 

09.00-09.50 Grupa I-începători  

Coordonator:  ing. Mocanu Nicolae Adorel

 

MIERCURI

 

FRANCEZA 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii 

09.00-09.50 Grupa I-incepatori 

Coordonatori: Rus Iustina, Surubariu Ioana, Cîtea Bianca Elena, Puciu Georgiana Paula, Alupoaie Maria 

 

LECTURI PUBLICE 

Filiala nr 1 -Primaverii  

10.00-10.50 Grupa I -clasele I-VIII  

Coordonatori: prof. Daniela Epureanu, Daniela Hrituleac, Rus Iustina, Dumitrita Horodinca

 

DEZVOLTARE PERSONALA  

Mediateca-Pietonalul Unirii 

11.00-11.50 Grupa I    

Coordonator: Horodinca Dumitrita, Avădănei Gabriela 

 

GRAMATICA  

Secţia de Împrumut pentru Copii 

10.00-10.50 Grupa I clasele I-IV 

Coordonatori: Avădănei Gabriela,Haralamb Mihai  

11.00-11.50 Grupa II clasele V-VIII 

Coordonatori: Săvucă Ramona, Budeanu Daria

 

GERMANA 

Secţia de Împrumut pentru Copii 

12.00-12.50 Grupa I  incepatori

Coordonator: prof. Pietraru Blanche Anemone, Denisa Drimus, Pietraru Robert Constantin, Săvucă Ramona 

13.00-13.50 Grupa II avansati  

Coordonator: prof. Pietraru Blanche Anemone

 

VIDEOGRAFIE 

Mediateca-Pietonalul Unirii   

15.00-15.50 Grupa I  

Coordonator: Florin Moldoveanu

 

JOI  

 

CLUBUL MICILOR REPORTERI 

Secţia de Împrumut pentru Copii 

12.00-12.50 Grupa II, clasele V-VIII (varsta 12-14 ani) 

Coordonator: Curs coordonat de Ioana Matfeev, Denisa Sandu, Iosif Pintilei,Ioana Crainiciuc

 

ATELIER DE CREATIE - DESEN

Secţia de Împrumut pentru Copii 

10.00-10.50 Grupa I - Desen

 Coordonator: Olteanu Cristian Curduman Petruta, Boariu Maria Iosub Alesia, Murariu Ilinca, Lazar Laura, Budeanu Daria 

11.00-11.50 Grupa II Homemade 

Coordonator: Rus Iustina, Surubariu Ioana, Horodinca Dumitrita, Budeanu Daria

 

CLUBUL COLECTIONARILOR 

Secţia de Împrumut pentru Copii 

13.00-14.00 Grupa I 

Coordonator: bibliotecari - Mihai Cornaci, Sabin Parvan, Samuel Pascariu

 

PUBLIC SPEAKING 

Secţia de Împrumut pentru Copii 

17.00-18.50 Grupa I  

Coordonator: Toastmasters Botosani - Hutanu Radu, Pietraru Alfred Andrei

 

VINERI

 

PROGRAM REMEDIAL  

Sectia de Imprumut pentru Copii 

10.00—10.50 Grupa I

 Coordonator: Pedagog de recuperare Iuliana Diaconu, Rus Iustina

 

LECTURI PUBLICE   

Sectia de Imprumut pentru Copii 

11.00-11.50 Grupa I -clasele I-VIII   

Coordonatori: bibliotecar Iacob Ersilia, bibliotecar Titianu Laura 

 

ITALIANA 

Sectia de Imprumut pentru Copii 

12.00-12.50 Grupa I-incepatori 

Coordonatori: Florentina Ichim 

 

NIGHT MUSIC (prima intalnire 19.07.2019)

Fondul Eminescu  

18.00-20.00  

Coordonatori: Moldovanu Iulian  

 

BiblioVACANTA 2017

                                         

  ORAR BIBLIOVACANTA

Cursurile se vor desfasura dupa orarul prezentat mai jos.

Pentru orice informatii privind proiectul BiblioVacanta 2017, inclusiv actualizarile orarului, urmariti-ne pe site:www.bibliotecabotosani.ro si pe pagina noastra oficiala de facebook: Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" Botosani

Pentru cei care doresc sa participe la cursuri si nu s-au inscris inca, precizam faptul ca se pot prezenta direct la cursul dorit, pe toata perioada proiectului BiblioVacanta, inscriindu-se direct la coordonatorii cursului. 

 

LUNI  

 

MATEMATICA

Sectia de Imprumut pentru Copii

09.00-09.50 Grupa III V-VIII

Coordonator: prof. Cracana Dumitru 

 

CLUBUL MICILOR REPORTERI

Secţia de Împrumut pentru Copii

11.00-12.00 Grupa +10 ani

Coordonator: Denisa Sandu

 

ENGLEZA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii  

10.00-10.50 Grupa AVANSATI clasele V-VIII 

Coordonatori: Onofras Ruxandra, Suceveanu Iulia

11.00-11.50 Grupa AVANSATI IX - XII adulti

Coordonatori: Miron Diana, Stentel Daria

12.00-12.50 Grupa INCEPATORI adulti

Coordonator: Pinzariu Maria, Suceveanu Iulia

 

MARTI

 

ENGLEZA 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii  

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV (5-7 ani)

Coordonator: Podaru Elena, Lazar Oana, Pinzariu Ecaterina

10.00-10.50 Grupa II clasele I-IV(8-10 ani)
Coordonatori: Barzoies Radu, Mitru Raluca

11.00-11.50 Grupa III clasele  V-VIII(11-12 ani)

Coordonatori: Mitru Raluca, Butnariu Evelina

12.00-12.50 Grupa IV clasele V-XII (+13 ani)
Coordonatori: Podovei Ana Maria/ Cornei Eliza Ioana 

 

MATEMATICA

Sectia de Imprumut pentru Copii (pregatire pentru bacalaureat si facultate)

09.00-09.50 Grupa IV -clasele IX - XII

Coordonatori: prof. Ojog Monica

 

GRAMATICA

Secţia de Împrumut pentru Copii

11.00-12.00 Grupa I clasele I-IV

Coordonatori: prof. Onofrei Alina

12.00-13.00 Grupa II clasele V-VIII

Coordonatori: prof. Onofrei Alina 

 

MIERCURI  

 

MATEMATICA

Sectia de Imprumut pentru Copii

10.00-10.50 Grupa I clasele I-II

Coordonatori: prof. Bidasca Manuela, Bidasca Carina, Pietraru Alfred, Haralamb Mihai

11.00-11.50 Grupa II clasele III-IV

Coordonatori: prof. Bidasca Manuela, Bidasca Carina, Pietraru Alfred  

 

LECTURI PUBLICE  

Filiala nr 1 -Primaverii 

10.00-10.50 Grupa I -clasele I-IV

11.00-11.50 Grupa II-clasele V-VIII 

Coordonatori: prof. Daniela Epureanu, prof. Alina Onofrei, Cotet Brindusa, Daniela Hrituleac  

 

DEZVOLTARE PERSONALA 

Mediateca-Pietonalul Unirii

11.00-11.50 Grupa I   

Coordonator: Niculita Ada-Lorena  

 

JOI  

 

INFORMATICA 

Mediateca-Pietonalul Unirii  

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV(6-8 ani) 

coordonator: Rosu Alexandru, Ciobanu Sebastian 

10.00-10.50 Grupa II clasele I-IV(9-10ani) 

coordonator: Rosu Alexandru, Ciobanu Sebastian 

11.00-11.50 Grupa III clasele V-VII (11-12ani) 

coordonator: Rosu Alexandru, Ciobanu Sebastian 

12.00-12.50 Grupa IV clasele VIII

 

CLUBUL MICILOR REPORTERI

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

11.00-12.00 grupa 6-10 ani 

Coordonator: Biciusca Anca, Ciotit Alexandra

  

ATELIER DE CREATIE - DESEN

Secţia de Împrumut pentru Copii

11.00-13.00 Grupa I

Coordonator: Voloscu Dragos, Patatu Teodora, Rugina Loredana

 

FRANCEZA 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I

Coordonatori: Ciotir Alexandra, Bidasca Carina

 

CLUBUL COLECTIONARILOR

Secţia de Împrumut pentru Copii

13.00-14.00 Grupa I

Coordonator: bibliotecar Mihai Cornaci

 

GERMANA

Secţia de Împrumut pentru Copii 

 16.30-17.30 Grupa I 

Coordonator: prof. Pietraru Blanche Anemone 

 17.30-18.30 Grupa II  

Coordonator: prof. Pietraru Blanche Anemone 

 

CLUBUL EPIGRAMISTILOR

Filiala nr 2 Grivita

14.00-16.00 Grupa I  

Coordonator: bibliotecar Vasilache Alexandru

 

PUBLIC SPEAKING 

Sala de lectura 

19.00 - 20.30 clasele IX-XII, adulti 

Coordonator : Balauca Cornel  (Toastmasters Botosani) 

 

VINERI

 

SAH

Filiala nr 1 Primaverii   Download1  Download2  Download3

09.00-09.50 Grupa I-începători

10.00-11.00 Grupa II- avansați

Coordonator:  ing. Mocanu Nicolae Adorel, prof. Buliga Viorel, Chelban Lorena Dorina

 

EDUCATIE PENTRU SANATATE / NUTRITIE  / PRIM AJUTOR

Sectia de Imprumut pentru Copii

11.00-11.50 Grupa I 

Coordonatori:  dr. Saradan Cornel, Florin Gavril, Mircescu Andreea, Mursa Teodora

 

PUBLIC SPEAKING

Sectia de Imprumut pentru Copii

17.00-19.00 clasele I-VIII

Coordonator : Balauca Cornel  (Toastmasters Botosani)

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BiblioVACANTA 2016

                                              ORAR

Cursurile se vor desfasura dupa orarul prezentat mai jos.

Pentru orice informatii privind proiectul BiblioVacanta 2016, inclusiv actualizarile orarului, urmariti-ne pe site:www.bibliotecabotosani.ro si pe pagina noastra oficiala de facebook: Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" Botosani

Pentru cei care doresc sa participe la cursuri si nu s-au inscris inca, precizam faptul ca se pot prezenta direct la cursul dorit, pe toata perioada proiectului BiblioVacanta, inscriindu-se direct la coordonatorii cursului.

 

 

LUNI

 

INFORMATICA

MEDIATECA-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I - clasele I-IV (6-9ani)

Coordonator: Surubariu Ioana

  

CLUBUL MICILOR REPORTERI

Secţia de Împrumut pentru Copii

10.00-12.00 Intilnire preliminara

Coordonator: Curs coordonat de Ioana Matfeev - jurnalist

 

CLUBUL COLECTIONARILOR

Secţia de Împrumut pentru Copii

13.00-14.00 Grupa I

Coordonator: bibliotecar Mihai Cornaci

 

ENGLEZA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

 

10.00-10.50 Grupa AVANSATI clasele V-VIII 

Coordonatori: prof. Tanase Ana Maria, Romanovschi Cristiana Victoria 

11.00-11.50 Grupa AVANSATI IX - XII adulti

Coordonatori: prof. Tanase Ana Maria, Romanovschi Cristiana Victoria 

12.00-12.50 Grupa INCEPATORI adulti

Coordonator: Rudeanu Claudiu Paul

 

MARTI

 

ENGLEZA 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

 

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV (6-7 ani)

Coordonator: Surubariu Ioana

10.00-10.50 Grupa II clasele I-IV(8-10 ani)
Coordonatori:Suceveanu Iulia, Cheaptanaru Gabriela

11.00-11.50 Grupa III clasele  V-VIII(11-12 ani)

Coordonatori: Pamparau Isabela, Cosoreanu Sabina

12.00-12.50 Grupa IV clasele V-XII (+13 ani)
Coordonatori: Gurzu Andreea, Neamtu Daria

 

CALATORIE IN LUMEA TELEVIZIUNII

Mediateca

10.00 -  Intilnire preliminara

Coordonator: jurnalist Cosmin Zamfirache

 

GRAMATICA

Secţia de Împrumut pentru Copii

11.00-12.00 Grupa I clasele I-IV

Coordonatori: Raileanu Alexandra, Simionescu Andreea Larisa

12.00-13.00 Grupa II clasele V-VIII (incepand cu 25 iulie)

Coordonatori: prof. Rimniceanu Simona  

 

LIMBĂ RUSĂ

Biblioteca Județeană "Mihai Eminescu"-Fond Eminescu

10.00-10.50- Grupa I

Coordonator: prof. Sandu Mona 

 

DREPTURILE COPILULUI (incepand cu 19.07.2016)

Biblioteca Județeană "Mihai Eminescu"-Fond Eminescu

11.00-11.50- Grupa I

Coordonator: Gheorghiu Carla

 

GERMANA

Secţia de Împrumut pentru Copii

16.00-17.00 Grupa IX-XII+adulti

Coordonator:  prof. Pietraru Blanche Anemone

 

MIERCURI

 

CHITARA

Sectia de Imprumut pentru Copii

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV

10.00-10.50 Grupa II clasele V-VIII

Coordonator: Manolache Flavius

 

INFORMATICA

Mediateca-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I clasele IV-V(10-11ani)

coordonator: Rosu Alexandru, Aursulesei Stefan

11.00-11.50 Grupa II clasele V-VII (12-13ani)

coordonator: Rosu Alexandru, Aursulesei Stefan

12.00-12.50 Grupa III clasele VIII-XII  

13.00-13.50 Grupa III  adulti

Coordonatori: Sabin Pirvan, Iulian Moldovan, Dorel Tugui

 

SAH

Filiala nr 1 Primaverii

09.00-09.50 Grupa I-începători

10.00-11.00 Grupa II- avansați

Coordonator:  Mocanu Nicolae Adorel

 

FRANCEZA

Sectia de limbi straine-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I   - clasele V-VI

10.00-10.50 Grupa II -clasele VII-VIII

Coordonatori: Raileanu Alexandra, Horodinca Antonia, Chitu Ernest Dan

 

DEZVOLTARE PERSONALA / DRAMATERAPIA

Sectia de limbi straine-Pietonalul Unirii

11.00-11.50 Grupa I   

12.00-12.50 Grupa II

Coorddonator: Diaconu Iuliana

 

TRADITII SI FOLCLOR MUZICAL

Sectia de Imprumut pentru Copii

 11.00-11.50- Grupa I

Coordonator: Mariana Ichim Hodan

 

JOI

 

LECTURI PUBLICE

Filiala nr 1 -Primaverii

10.00-10.50 Grupa I -clasele I-IV

11.00-11.50 Grupa II-clasele V-VIII

Coordonatori: Cotet Brindusa, Daniela Hrituleac, prof Daniela Epurianu

 

MATEMATICA

Sectia de Imprumut pentru Copii

10.00-10.50 Grupa I clasele I-IV

Coordonatori: Rotaru Andreea, Pietraru Alfred

11.00-11.50 Grupa II clasele V-VI

Coordonatori: Bidasca Carina Georgiana, Pietraru Alfred

12.00-12.50 Grupa III clasele VII-VIII

Coordonator: Cracana Dumitru

 

IMAGINAȚIE ȘI CREATIVITATE 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I

Coordonatori: Pomparau Isabela, Romanovschi Cristiana Victoria 

 

CLUBUL EPIGRAMISTILOR

Filiala nr 2 Grivita

14.00-16.00 Grupa I

Coordonator: bibliotecar Vasilache Alexandru

 

PUBLIC SPEAKING

Sectia de Imprumut pentru Copii

17.00-19.00

Coordonatori : Balauca Cornel  (Toastmasters Botosani), Violeta Gherman (Toastmasters Botosani), Cosoreanu Sabina, Gurzu Andreea, Pamparau Isabela

 

VINERI

 

GERMANA

Mediateca

 10.00-10.50 Grupa I clasele V-VIII

Coordonator: Daria Ichim

 11.00-11.50 Grupa II  clasele I-IV

Coordonatori: Bidasca Carina Georgiana

 

EDUCATIE PENTRU SANATATE / NUTRITIE 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

11.00-11.50 Grupa I (varsta minima 14 ani)

Coordonatori: Straticiuc Angela, dr. Saradan Cornel

  

ISTORIE UNIVERSALĂ

Sectia de Imprumut pentru Copii

10.00-10.50-Grupa I

Coordonator: Juncanaru Alexandru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblio Vacanta 2016

AFIS  ANUNT bibliovacanta

BiblioVACANTA 2015

                                              ORAR

Cursurile se vor desfasura dupa orarul prezentat mai jos.

Pentru orice informatii privind proiectul BiblioVacanta 2015, inclusiv actualizarile orarului, urmariti-ne pe site:www.bibliotecabotosani.ro si pe pagina noastra oficiala de facebook: Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" Botosani

Pentru cei care doresc sa participe la cursuri si nu s-au inscris inca, precizam faptul ca se pot prezenta direct la cursul dorit, pe toata perioada proiectului BiblioVacanta, inscriindu-se direct la coordonatorii cursului.

 

 

 

 LUNI

 

INFORMATICA

MEDIATECA-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I - clasele I-IV 

11.00-11.50 Grupa II - clasele V-VIII(11-12 ani)

12.00-12.50 Grupa IV-clasele V-VIII(>12 ani)

Coordonatori: Șurubariu Ioana,Ungureanu Gabriel, Stefan Pricope, George Rohozneanu 

 

CLUBUL MICILOR REPORTERI

Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu"-Fond Eminescu

10.00-10.50 Grupa I

Coordonatori: Curs coordonat de Ioana Matfeev - jurnalist impreuna cu Ciotir Alexandra, Larisa Simionescu, Denisa Sandu

 

CLUBUL COLECTIONARILOR

Secţia de Împrumut pentru Copii

13.00-14.00 Grupa I

Coordonatori: bibliotecar Mihai Cornaci

 

ENGLEZA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

 

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV (6-8ani)

Coordonatori: Daria Ichim, Pinconschi Simona

10.00-10.50 Grupa II clasele V-VIII (14-15ani)

Coordonatori: Iftime Diana

11.00-11.50 Grupa III adulti +18

Coordonatori: Iftime Diana

12.00-12.50 Grupa IV clasele V-VIII(13 ani)

Coordonatori: Codau Eduard, Vatavu Miruna

 

MARTI

 

ENGLEZA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

 

10.00-10.50 Grupa V clasele I-IV(9-10 ani)

Coordonatori: Surubariu Ioana,Aprilescu Laura

11.00-11.50 Grupa VI clasele V-VIII(12 ani)

Coordonatori:Ionutas Bianca 

13.00-13.50 Grupa VII clasele IX-XII (15-18 ani)

Coordonatori: Buche Anamaria

14.00-14.50 Grupa VIII clasele V-VIII (11 ani)

Coordonatori: Ferariu Ioana, Puscasu Diana

 

 

 

 

 FIZICA

 

Mediateca-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I

Coordonatori: Cucuet Silviu, Roșca Ștefania, Rotaru Andreea

 

GRAMATICA

Secţia de Împrumut pentru Copii

11.00-12.00 Grupa I clasele I-IV

Coordonatori: Simionescu Larisa, Mitru Andrada

 

12.00-13.00 Grupa II clasele V-VIII

Coordonatori:  Simionescu Larisa, Mitru Andrada, Răileanu Alexandra

 

SAH

Filiala nr 1 Primaverii

09.00-09.50 Grupa I-începători

10.00-11.00 Grupa II- avansați

Coordonator: ing.Mocanu N.

 

LIMBĂ RUSĂ

Biblioteca Județeană "Mihai Eminescu"-Fond Eminescu

10.00-10.50- Grupa I

Coordonator:Sandu Mona-Gabriela

 

MIERCURI

 

BIOLOGIE(începând cu 15.07.2015)

MEDIATECA-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I

Coordonatori: Grădinaru Ștefan

 

 

  

GERMANA

Secţia de Împrumut pentru Copii

11.00-11.50 Grupa I - incepatori clasele I-IV  

12.00-12.50 Grupa II - incepatori clasele V-VIII 

13.00-13.50 Grupa III - incepatori clasele IX-XII+adulti

14.00-14.50 Grupa IV-avansati

Coordonator: curs coordonat de prof. Pietraru Blanche Anemone impreuna cu Hritcu Elena, Ichim Daria, Ciprian Baiceanu

 

FRANCEZA

Sectia de limbi straine-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I    >12
Coordonatori: Baiceanu Ciprian, Hrițcu Elena

10.00-10.50 Grupa II 6-12 ani

Coordonatori: Simionescu Larisa, Răileanu Alexandra

 

LIMBA GREACĂ

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

11.00-11.50 Grupa I

Coordonator:Baiceanu Ciprian

 

 

LECTURI PUBLICE

Filiala nr 1 -Primaverii

10.00-10.50 Grupa I -clasele I-IV

Coordonatori:Horodincă Antonia, Tănasă Oana, Vlădeanu Elena

11.00-11.50 Grupa II-clasele V-VIII

Coordonatori:Horodincă Antonia, Tănasă Oana, Vlădeanu Elena

 

 

 

JOI

 

MATEMATICA

Mediateca-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I clasele I-IV(începând cu 16.07.2015)

Coordonatori: Bernat Diana

11.00-11.50 Grupa II clasele V-VIII

Coordonatori: Leonte Dan, Rotaru Andreea, Vraciu Adrian

12.00-12.50 Grupa III clasele IX-XIII

Coordonatori: Leonte Dan, Rotaru Andreea, Vraciu Adrian

 

IMAGINAȚIE ȘI CREATIVITATE 

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I clasele V-VIII

Coordonator: Iftime Diana

 

LIMBĂ COREEANĂ

Secția de Limbi Străine-Pietonalul Unirii

12.00-12.50 Grupa I

Coordonatori: Buche Anamaria, Istrate Mădălina

 

DESEN

Sectia de Imprumut pentru Copii

 

10.00-10.50 Grupa I clasele I-IV

Coordonatori: Brasoveanu Alexandru, Giocaș Bianca, Tătărușanu Ioana

11.00-11.50 Grupa II clasele V-VIII (>11 ani)

Coordonatori: Brașoveanu Alexandru, Giocaș Bianca, Tătărușanu Ioana

 

ISTORIE UNIVERSALĂ

Biblioteca Județeană "Mihai Eminescu" Botoșani-Fond Eminescu

12.00-12.50-Grupa I

Coordonator: Juncănaru Alexandru, Brașoveanu Alexandru

 

CLUBUL EPIGRAMISTILOR

Filiala nr 2 Grivita

14.00-15.00 Grupa I

Coordonator: bibliotecar Vasilache Alexandru

 

TRADITII SI FOLCLOR MUZICAL

Sectia de Imprumut pentru Copii

 12.00-12.50- Grupa I

Coordonator: Mariana Ichim Holdan

 

 

VINERI

 

ARTA DIN HARTIE 

Secţia de Împrumut pentru Copii

 10.00-10.50 Grupa I clasele I-IV

 11.00-11.50 Grupa II  clasele V-VIII+

Coordonatori: Giocaș Bianca, Chirilă Monica, Macovei Ioana

 

CURS DE PRIMAJUTOR. EDUCATIE PENTRU SANATATE

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I (clasele I-IV)

10.00-10.50 Grupa II (clasele V-VIII)

Coordonatori: Ciobanu Ilie, Stahii Sabina, Andrieşi Sebastian Manuel

 

CHIMIE

Mediateca-Pietonalul Unirii

09.00-10.50 Grupa I-chimie organica

11.00-13.50 Grupa II - chimie anorganica

Coordonatori :Arsene Laura, Rosca Stefania, Cobzariu Octavian

 

CLUBUL DE BLOGGING

Uvertura Mall Botosani -et. IV

   16.00-17.00 Grupa I

Coordonator curs: Razvan Pascal -tel.0754.386.098

 

 

 

 

 

BiblioVACANTA 2014

                                              ORAR

Cursurile se vor desfasura dupa orarul prezentat mai jos.

Pentru orice informatii privind proiectul BiblioVacanta 2014, inclusiv actualizarile orarului, urmariti-ne pe site:www.bibliotecabotosani.ro si pe pagina noastra oficiala de facebook: Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" Botosani

Pentru cei care doresc sa participe la cursuri si nu s-au inscris inca, precizam faptul ca se pot prezenta direct la cursul dorit, pe toata perioada proiectului BiblioVacanta, inscriindu-se direct la coordonatorii cursului. (pt inscrieri click aici)

 

În atenţia participanţilor la cursul Micii Reporteri: ultima sesiune a cursului se va desfăşura luni, 8 septembrie, ora 10:00.

 

Artă din hârtie - incepe pe 1.08.2014 - două grupe, orele 10:00 - 10:50 şi 11:00 - 11:50 - Sectia de Împrumut pentru Copii (Sediul central al bibliotecii)

 

Make-up (curs de machiaj - luna august, varsta minima 15 ani)  - incepe pe 6.08.2014 - ora 13.00  Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

 

 LUNI

 

INFORMATICA

MEDIATECA-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I - clasele I-IV(7-8 ani)

10.00-10.50 Grupa II - clasele I-IV(9-10 ani)

11.00-11.50 Grupa III - clasele V-VIII(11-12 ani)

12.00-12.50 Grupa IV-clasele V-VIII(>13 ani)

Coordonatori: Tugui Dorel, Parvan Sabin, Vicovan Matei, Leonte Dan, Teodorescu Ioana Loredana

 

CLUBUL MICILOR REPORTERI

Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu"-Fond Eminescu

10.00-10.50 grupa de varsta: 11-14/15 ani

Coordonatori: Curs coordonat de Ioana Matfeev - jurnalist impreuna cu Ciotir Alexandra, Daria Ichim, Cazaciuc Madalina, Simionescu Larisa, Lupu Ramona

 

CLUBUL COLECTIONARILOR

Secţia de Împrumut pentru Copii

13.00-14.00

Coordonatori: bibliotecar Mihai Cornaci

 

ENGLEZA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

*daca nu va regasiti in aceste liste sau daca sunteti inscris

dupa data de 3.07.2014 ora 12:00 veti participa la grupa corespunzatoare varstei dv. prezentindu-va direct la curs

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV (5-6) vezi grupa

Coordonatori: Daria Ichim, Atodiresei Sabina, Iftodeanu Oana

10.00-10.50 Grupa V clasele V-VIII (10-11ani) vezi grupa

Coordonatori: Puscasu Diana,  Ferariu Ioana

11.00-11.50 Grupa XII clasele IX-XII() (16-19 ani) vezi grupa

Coordonatori: Aioanei Catalin, Sava Titus, Zaharia Razvan

12.00-12.50 Grupa VI clasele V-VIII(11-12ani) vezi grupa

Coordonatori: Ionutas Bianca, Arsene Alexandra

13.00-13.50 Grupa IV clasele I-IV (10 ani) vezi grupa

Coordonatori: Gheorghita Alexandra, Chebac Maria, Araritei Alexandra

14.00-14.50 Grupa VII clasele V-VIII(12 ani) vezi grupa

Coordonatori: Andronache Madalina, Botezatu Eliza, Nazare Isabela

15.00-15.50 Grupa IX clasele V-VIII(14 ani) vezi grupa

Coordonatori: Ilie Vlad, Baiceanu Ciprian

 

MARTI

 

ENGLEZA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa XIII  peste 19 ani vezi grupa

Coordonatori: Calinescu Iulian, Rosu Mircea

10.00-10.50 Grupa II clasele I-IV(7-8 ani) vezi grupa

Coordonatori: Feciuc Stefana, Chelariu Cosmina

11.00-11.50 Grupa III clasele I-IV(8-9 ani) vezi grupa

Coordonatori:Panzariu Bianca, Moscalu Elena, Araritei Alexandra

12.00-12.50 Grupa XIV peste 19 ani vezi grupa

Coordonatori: Adochitei Victor, Buceceanu Andrei

13.00-13.50 Grupa XI (15-16 ani) clasele IX-XII vezi grupa

Coordonatori: Nazare Isabela, Terciu Madalina

14.00-14.50 Grupa VIII clasele V-VIII(12-13 ani) vezi grupa

Coordonatori: Iftimie Diana, Ionutas Bianca

15.00-15.50 Grupa X (14-15 ani)  vezi grupa

Coordonatori: Cozorici Ingrid, Ferariu Ioana

 

CHIMIE

Mediateca-Pietonalul Unirii

9.00-9.50-Grupa I  clasele I-VI

Coordonatori: Afrasinei Daniela, Titus Sava

10.00-11.50 Grupa II clasele VII-IX

Coordonatori: Cobzariu Octavian

 

FIZICA

Mediateca-Pietonalul Unirii

13.00-13.50

Coordonatori:  Ciubotariu Oana, Costin Luca

 

GRAMATICA

Secţia de Împrumut pentru Copii

11.00-12.00 Grupa I clasele I-IV

Coordonatori: Simionescu Larisa, Lupu Ramona, Beresteanu Sabina

12.00-13.00 Grupa II clasele V-VIII

Coordonatori: Isabela Nazare, Andronache Madalina, Simionescu Larisa

 

SAH

Filiala nr 1 Primaverii

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV

10.00-11.00 Grupa II clasele >V

Coordonator: Popovici Stefania

 

MIERCURI

 

BIOLOGIE

MEDIATECA-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I

Coordonatori: Iftimie Diana, Adochitei Victor

 

GEOGRAFIE

MEDIATECA-Pietonalul Unirii

11.00-11.50 Grupa I

Coordonatori: Iftimie Diana, Camilar Otilia, Ionutas Bianca

 

CLUBUL DE GO

Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu " - CLUB BIBLIO

11.00-13.00

Coordonatori:Nicu si Alexandru Pitrop

 

GERMANA

Secţia de Împrumut pentru Copii

12.00-12.50 Grupa I - incepatori I-VIII   download1    download2  download3   numerale   download4   download5   download6

13.00-13.50 Grupa I - incepatori IX-XII, adulti  download_av1    download_av2      download_av3  download_av4 download_av5   download_av6

14.00-14.50 Grupa II - avansati

Coordonator: prof. Pietraru Blanche Anemone

 

FRANCEZA

Sectia de limbi straine-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I    >13
Coordonatori: Baiceanu Ciprian, Lupu Ramona, Simionescu Larisa

10.00-10.50 Grupa II 6-12 ani

Coordonatori: Isabela Nazare, Niculea Andreea

 

LIMBA TURCA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

11.00-11.50 Grupa I

Coordonator:Baiceanu Ciprian

 

CULTURA SI CIVILIZATIE ORIENTALA

Sectia de limbi straine-Pietonalul Unirii

12.00-12.50 Grupa I

Coordonatori:Baiceanu Ciprian, Botoaga Stefania

 

LECTURI PUBLICE

Filiala nr 1 -Primaverii

10.00-12.00 Grupa I

Coordonatori:Daniela Hrituleac; Brandusa Cotet

 

MAKE-UP (curs de machiaj)

Sectia de limbi straine-Pietonalul Unirii

13.00-14.00
Coordonatori: Ghidersa Roxana

 

JOI

 

MATEMATICA

Mediateca-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I clasele I-IV

Coordonatori: Afrasinei Dorinela-Claudia, Alexa Sabina, Costin Luca

10.00-10.50 Grupa II clasele V-VIII

Coordonatori: Vicovan Matei, Leonte Dan

 

SPANIOLA

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

10.00-10.50 Grupa I clasele V-VIII

11.00-11.50 Grupa I clasele IX-XII

Coordonator: Ciotir Alexandra

 

CLUBUL MICILOR REPORTERI

Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu"-Fond Eminescu

10.00-10.50 grupa de varsta: 6-10 ani

Grupa coordonatori: Curs coordonat de Ioana Matfeev - jurnalist impreuna cu Ciotir Alexandra, Daria Ichim, Cazaciuc Madalina, Simionescu Larisa, Lupu Ramona

 

DESEN

Sectia de Imprumut pentru Copii

09.00-09.50 Grupa I (6-7 ani)

Coordonator:Brasoveanu Alexandru

10.00-10.50 Grupa II (8-9 ani)

Coordonatori: Brasoveanu Alexandru, Iftimie Diana, Araritei Alexandra

11.00-11.50 Grupa III (>10 ani)

Coordonatori: Iftimie Diana, Adochitei Victor

 

CLUBUL EPIGRAMISTILOR

Filiala nr 2 Grivita

14.00-15.00 Grupa I

Coordonator: bibliotecar Vasilache Alexandru

 

CLUBUL DE BLOGGING (DOAR IN LUNA IULIE)

MEDIATECA-Pietonalul Unirii

11.00-11.50 Grupa I (9-11 ani)

12.00-12.50 Grupa II (12-13 ani)

13.00-13.50 Grupa III (>14 ani)

Coordonator: Pascal Razvan

 

VINERI

 

ARTA DIN HARTIE (prima intilnire 01.08.2014)

Secţia de Împrumut pentru Copii

 10.00-10.50 Grupa I

 11.00-11.50 Grupa II 

Coordonatori: Cucuiet Silviu, Chirila Silviea

 

CURS DE PRIMAJUTOR. EDUCATIE PENTRU SANATATE

Sectia de Limbi Straine-Pietonalul Unirii

09.00-09.50 Grupa I (clasele I-IV)

10.00-10.50 Grupa II (clasele V-VIII)

Coordonatori: Ciobanu Ilie, Straticiuc Angela

 

SAMBATA

PUBLIC SPEAKING

Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu " - CLUB BIBLIO

11.00-13.00

Coordonator: Cornel Balauca

 

 

 

 

 

Evenimente culturale

No current events.

Evenimente judetene

No current events.

ukash

ukash kart

kisisel blog

backlink