Botosani, orasul meu - concurs judetean de machete
20.01.2016 - 12.05.2016

S-a încheiat etapa de înscriere la Concursul de Machete „Botoşani-oraşul meu” - parte componentă a proiectului „FOIŞORUL PITICILOR”, câştigător al Programului de Granturi Raiffeisen Comunităţi 2015, concurs înscris în C.A.E.J. la poziţia 52. Ne bucurăm că acest concurs a stârnit interesul copiilor şi le-a stimulat creativitatea şi inventivitatea.
Bilanţul în acest moment este următorul:
- 74 de lucrări înscrise în concurs: 20 la categoria I - cl. pregătitoare, cl. I şi a II-a; 20 la categoria a II-a - cl. a III-a şi a IV-a; 34 la categoria a III-a - gimnaziu.
- participanţii sunt de la 10 unităţi şcolare;
- s-au implicat 26 de cadre didactice coordonatoare.
Echipa care va aprecia lucările şi va stabili câştigătorii este formată din:
- ing. Costel-Dorin Grigoruţă, Biblioteca Judeţeană Botoşani, membru în echipa de proiect - preşedintele juriului,
- arhitect Mihai Mihăilescu,
- profesor arte plastice Dumitru Vizitiu, Şcoala Gimnazială nr. 17 Botoşani,
- jurnalist Sorin Andronache - SC Nord-Est Media Image TELE*M Botoşani,
- muzeograf Ana Elisabeta Florescu - Muzeul Judeţean Botoşani
Din partea Asociaţiei „Educatori creativi-copii inventivi” se vor ocupa de organizarea în bune condiţii a etapelor de jurizare şi premiere prof. înv. primar Marilena Chelariu şi prof. înv. primar Olguţa Cătălina Dughilă.
CRITERII DE JURIZARE:
- respectarea temei,
- materiale reciclabile folosite - cantitativ şi diversitate,
- creativitatea lucrării,
- complexitatea lucrării,
- estetica lucrării.
PREMIEREA VA AVEA LOC SÂMBĂTĂ, 23 APRILIE-ZIUA ORAŞULUI, ÎNCEPÂND CU ORA 10 LA GALERIILE DE ARTĂ „ȘTEFAN LUCHIAN”.
Aici vor fi expuse toate machetele până luni 25 aprilie pentru a fi văzute de un număr cât mai mare de persoane.
Fiind primul concurs de acest gen organizat la nivel de oraş sperăm ca să devină o tradiţie . Copiii au nevoie să-şi manifeste creativitatea şi inventivitatea şi noi, adulţii, suntem datori să le oferim cadrul de manifestare.

AFIS Botosani orasul meu