Martisor 2020
28.02.2020 - 13.03.2020
Secţia de Împrumut Carte pentru Copii; Biblioteca Etniilor; Cabinetul de Numismatică şi Filatelie

Regulamentul expoziţiei de mărţişoare

Mărţişor – 2020

Biblioteca Judeţeană „Mihai Eminescu” Botoşani, prin

• Secţia de împrumut carte pentru copii
  • Cabinetul de numismatică şi filatelie
  • Biblioteca Etniilor

Organizează în perioada 28 februarie – 13 martie 2020 a XIII-a ediţie a expoziţiei de mărţişoare „Mărţişor 2020” în cadrul manifestărilor „Sărbătorile primăverii”, parte distinctă în programul cultural al instituţiei.

1.      Organizare

1.1.   Expoziţia va fi organizată în sala de lectură a Secţiei de împrumut carte pentru copii în intervalul de timp mai sus menţionat

1.2.   Expoziţia va fi organizată conform prevederilor actualului regulament şi al Regulamentului de ordine interioară al instituţiei

1.3.   Expoziţia are rang de EXPOZIŢIE LOCALĂ, la care pot participa atât preşcolari, cât şi elevi din clasele 0-VIII, din municipiu sau judeţ, având însă prioritate utilizatorii curenţi ai bibliotecii

1.4.   În cazul unor exponate specializate, se admit şi alte categorii de expozanţi.

1.5.   Vernisajul va avea loc pe data de 2 martie 2020, ora 13,00.

2.      Clase de participare

Expoziţia va fi organizată pe următoarele clase:

2.1.   Colecţii tradiţionale, ce includ mărţişoare (şnur cu simbol) de diverse modele, adunate în timp şi aşezate după anumite criterii: estetice, cronologice sau după simbol

2.2.   Colecţii tradiţionale tematice – Exemple: Primăvara, Ocupaţii profesionale, Aspecte sentimentale, Astrologie, Folclor, etc.

2.3.   Clasa creaţie include exponate concepute şi realizate de participanţi şi cele de grup, finalizate sub supravegherea şi cu ajutorul cadrelor didactice, părinţi, bunici

2.4.   Clasa onorifică include exponate realizate de bunici, părinţi sau cadre didactice, ce conţin piese vechi (sau fără şnur), aşezate după criterii proprii

3.      Condiţii de participare

3.1.   La expoziţie se pot prezenta exponate consacrate (prezentate şi în alte ediţii), precum şi exponate în premieră

3.2.   Fiecare expozant poate participa cu un număr nelimitat de panouri (format 35x 45cm)

3.3.   Participarea şi înscrierea vor fi solicitate de expozant până la data de 24 februarie 2020, prin contactarea directă a organizatorilor, la Secţia de împrumut carte pentru copii.

3.4.   Exponatele vor fi predate comitetului de organizare până la data de 28 februarie 2020.

4.      Condiţii tehnice

4.1.   Mărţişoarele vor fi montate pe panouri (suporturi din carton) cu dimensiunile de 35x45 cm, realizând între laturi un unghi de 90 grade.

4.2.   Suportul (cartonul) va fi acoperit cu material textil (preferabil de culoare vie), pe care se vor monta cel puţin 50 de mărţişoare simple sau 30 de mărţişoare cu suport sugestiv sau la temă.

4.3.   După montarea mărţişoarelor, panourile vor fi acoperite cu folie transparentă.

4.4.   Expunerea mărţişoarelor pe panou va fi orientată pe latura mare.

4.5.   Grosimea panoului finalizat pentru expunere să nu depăşească 1 cm.

4.6.   După caz, fiecare exponat (panou) are un titlu, dispus central, în partea superioară, precum şi numele, prenumele expozantului, şcoala, clasa (informaţii dispuse în partea dreaptă jos).

4.7.   Pentru exponatele de grup din grădiniţe şi clasele primare, se admit exponate pe panouri de format mărit (60 x 125 cm) din polistiren. În acest caz, este indicat ca expunerea să se facă pe latura mică (pe verticală). În mod obligatoriu, aceste suporturi, cu grosimea de maxim 2 cm, vor fi albe, galbene, roz, albastru deschis sau verde deschis (în acest fel, suportul va asigura un contrast dorit şi necesar evidenţierii mărţişoarelor).

5. Juriul expoziţiei va avea în componenţă 3 membri, desemnaţi de conducerea Bibliotecii şi de către organizatori.

5.1. Pentru fiecare clasă de participare, juriul va acorda Premiul I, Premiul II şi Premiul III, precum şi diplome de participare pentru fiecare expozant.

5.2.  Diplomele vor fi semnate de conducerea instituţiei organizatoare şi preşedintele juriului.

6. Scop

6.1. Păstrarea tradiţiilor şi obiceiurilor specifice poporului român.

6.2. Crearea cadrului favorabil pentru manifestarea şi punerea în valoare a potenţialului creativ.

7. Precizări finale

Comitetul de organizare îşi rezervă dreptul de a aduce modificări prezentului regulament, funcţie de unele probleme neprevăzute ce se pot ivi.

Tuturor celor care apreciază acest gen de colecţii, iubitorilor de frumos şi de tradiţii, Comitetul de organizare le transmite:

O primăvară însorită!

Expozitii