Creangă - Prietenul Copiilor
09.03.2016 14:00
Secţia de Împrumut Carte pentru Copii

AFIS Creanga Prietenul Copiilor Sectia Copii

În pragul primăverii, lumea literară își prinde cu mândrie la rever acel mărțișor care a dat nemurire celei mai frumoase vârste a omului – copilăria.
„Creangă, prietenul copiilor” este a treia activitate din cadrul Proiectului „Biblioteca – o lume de poveste” (coord. prof. Olguța-Cătălina DUGHILĂ, partener ing. Costel-Dorin GRIGORUȚĂ).
Șezătoarea literară va avea loc miercuri, 9 martie 2016, orele 1400, la Secția Împrumut Carte pentru Copii a Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu” Botoșani.
Cu poftă de joc și joacă, elevii clasei I A Step By Step, coordonați de prof. Olguța-Cătălina DUGHILĂ și prof. Laura OHACI (Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani), vor da viață unor personaje din opera marelui scriitor Ion Creangă și vor rememora obiceiuri uitate din lumea satului.
Atelierul de creație „Mărțișoare, mărțișoare…” va da șansa părinților să fie copii pentru încă o zi.
Organizatori ai evenimentului sunt bibliotecar Ana TELETIN și ing. Costel-Dorin GRIGORUȚĂ - șef serviciu Relații cu publicul.

• Mens sana
    05.07.2018 - 06.09.2018