"Reintegrare si Incluziune Sociala a Oamenilor in Nevoie"
13.10.2014 - 13.10.2014 12:00 - 14:00

Penitenciarul Botosani, in calitate de beneficiar, implementeaza, in perioada 23.04.2014-22.10.2015, Proiectul POSDRU/165/6.2/S/141062"parteneriat pentru Reintegrare si Incluziune Sociala a Oamenilor in Nevoie(PRISON)", proiect cofinantat din Fondul Social european prin Programul Operational Sectorial Dezvolatarea resurselor Umane 2007-2013.

Obiectiul general al proiectului il reprezinta facilitatea incluziunii sociale si ocuparii persoanleor private de libertate din penitenciarele aflate in 4 judte din regiunile Nord-Est, Sud-Est, Centru , Sud-Muntenia si prin asigurarea accesului la programe de formare profesionala integrate in vederea dezvoltarii competentelor profesionale si abilitatilor in diverse meserii recunoscute pe piata muncii, asistenta de specialitate in actiunile vizand ocuparea si cresterea calitatii vietii si actiunile vizand ocuparea si cresterea calitatii vietii si actiuni de combatere/diminuare a marginalizarii sociale a acestora.

Pentru succesul componentei de reintegrare sociala este necesar ca demersurile initiate de sistemul penitenciar(prin interventiile realizate cu persoanele custodiate in perioada executarii pedepsei)sa beneficieze de suportul si concursul comunitatilor locale, in dubla lor calitate:de parteneri ai serviciului penitenciar si de beneficiari ai intregului proces de reinsertie sociala.

In aceste coordonate , avand in vedere obictivul comun, al proiectului si al Directiei Reintegrare Sociala din Administratia Nationala a Penitenciarelor, in data de 13.10.2014,Penitenciarul Botosani organizeaza o intalnire privind incluziunea sociala si rolul parteneriatelor/comunitatii in succesul acestui demers, activitate organizata in cadrul Campaniei "Reintegrare sociala a fostilor detinuti, calea catre o comunitate mai sigura"

In acest context , Biblioteca Judeteana "Mihai Eminescu" Botosani participa in acdrul acestui proiect  in scopul cresterii oportunitatilor, din comunitate, pentru reintegrare sociala a persoanelor care au executat o pedeapsa privativa de libertate.