Ziua Culturii Naționale 2022
Ziua Culturii Naționale 2022
14.01.2022 10:00

Vineri, 14 ianuarie 2022, începând cu ora 10,00, Biblioteca Județeană ”Mihai Eminescu” Botoșani celebrează Ziua Culturii Naționale.

Vor participa Cenaclurile ”Luceafărul” de la Hănești, coordonator prof. Georgică Manole, ”Nuferi albi” de la Corni, coordonator prof. Maria Vasiliu, ”Litera” de la Stăuceni, coordonator Gabriel Atănăsoaie, alături de colegi bibliotecari din județ (Elena Călin - Biblioteca Orășenească Flămânzi și Cătălina Moisa - Biblioteca Comunală Copălău).

De asemenea, vor fi organizate și expoziții speciale în cadrul filialelor instituției: ”Ilustra-ți pană ne inspiră” (Filiala Limbi Străine, Filiala nr.3, Filiala nr. 2), ”Templul culturii române” (Filiala Limbi Străine, Sala de lectură), ”Imagine și simbol” (Cabinetul de numismatică și filatelie, Secția împrumut carte pentru copii), ”Valori bibliofile” (Colecții Speciale).

Expozitii

Evenimente - Arhiva